Ameerika näitus meie koolis

Meie kooli korrustel on üleval näitus “Ameerikat kujutades”. Näituse kaudu soovitakse luua silda meie rahva ajaloo ning kunstiajaloo vahele, tuues mõned meie rahva ilusaimad kunstiteosed otse kooliruumidesse ja selgitades nende harivat konteksti ning tutvustades oma riigi pärandit üha uutele silmapaaridele.

Kollektsioon „Ameerikat kujutades“ pakub loomingulisi viise, et uurida ameerika rahva ajalugu ja väärtusi. Kuidas näha paremini suure juhi vaprust kui Emanuel Leutze maalil „Washington ületamas Delaware’i jõge“? Kas oleks veel suursugusemat viisi väärtustada Ameerika demokraatia väge kui Norman Rockwelli „Sõnavabadusega“? Need meistriteosed laotavad vaataja pilgu ees lahti Ameerika rikkaliku ajaloo ja kultuuri. Sellised arhitektuurilised tähised nagu Brooklyni sild ja Frank Lloyd Wrighti „Fallingwater“ kannavad endas meie optimismi ning leidlikkust. Ameerika maastikud nagu Albert Bierstadti „Vaade Yosemite orgu“ ilmestavad meie rahva vaimustumist Läänest ja piirialade võlust.

Igat teost kollektsioonis „Ameerikat kujutades“ võiks uurida omaette, ent lisaks võimaldab see vaadelda pilte lõpututes kombinatsioonides, mis käsitlevad igipõliseid Ameerika motiive. Näiteks James Karalesi märgilise tähtsusega foto 1965. aasta marsist Selma-Montgomery meenutab oma kompositsioonis Leutze versiooni sellest, kuidas Washingtoni ületas Delaware’i jõge ning tuletab meile meelde, et iga põlvkond peab andma vabaduse eest ohvreid. Martin Puryeari skulptuur „Redel Booker T. Washingtonile“ illustreerib jätkuvat tööd, mida rahva kestev otsing võrdsuse järele meilt nõuab.

Tervikuna pakub kollektsioon „Ameerikat kujutades“ võimsat esitlust paljudest Ameerika ajaloo- ja kultuuriaspektidest. Klassiruumi seinal või raamatukogus rippudes lubavad need meistriteosed tõusta vaatajatel olevikuhetkest kõrgemale, et näha meie ajaloo dramaatilist lahtirullumist.