Rahvusvaheline projekt arendas loomingulist ja julget lähenemist

23.-30. oktoobrini osalesid meie kooli noored Balti riikide (Eesti, Läti, Leedu) piirilinnade noortele suunatud roadtrip projektis, mille raames külastati eelnimetatud riike, tutvuti noortele loodud võimalustega ning osaleti töötubades. 12. reaalklassi õpilane Adelina Travina jagab oma arvamust projektist.

Ma ei saa öelda, et EUNIC Baltic Roadtrip oli üks headest ja huvitavatest projektidest, sest see projekt oli midagi palju enamat. See mõjutas mind ja muutis peaaegu kõike minu elus: minu suhtumist, mõtlemist ja arusaamist. Olen nüüd teadlikum mind inspireerivatest tegevusvaldkondadest ning tuttav väga paljude oma ealiste noortega, kellega mul on sarnased huvid. Suhtlen nendega tänaseni.

Kõik algas sellest, kui huvijuht pakkus oktoobris võimalust rahvusvahelises projektis osalemiseks koos teiste riikide 18-26aastaste noortega. Saime projekti käigus tutvustada oma kodulinna võimalusi ja väljakutseid ning tutvustada kolme teemat “Kultuuri- ja ajaloopärand”, “Aktiivne osalemine ja algatused”, “Linnaplaneerimine ja noorte kaasamine”. Sama tegid ka teised. Mul polnud projekti alguses aimugi, mida sellest oodata. Teadmatus, kuidas projektis osalemine välja näeb, kui töine see tuleb ja millised inimesed kokku saavad, tekitas minus ärevust. Pidin terve nädala hakkama saama võõras keskkonnas ja suhtlema võõrkeeles (inglise keeles). Kuna ma polnud eelnevalt sellises projektis osalenud, tekitas see hirmu.

Esimene päev sai alguse Leedus, Vilniuse muuseumis, kus mõnda aega olime. Meie, osalejate jaoks oli esimene päev üpris tavapärane: kõik olid tõsised, jälgisid üksteist eemalt, ei suhelnud omavahel. Muuseumis tutvusime ja püüdsime nimesid meelde jätta ning võtsimegi suuna ööbimiskohta. Majutuskohas saime esimesed ülesanded, mis andsid meile võimaluse üksteist paremini tundma õppida. Näiteks pidime leidma ühe enda jaoks võõra inimese ning temaga teatud teemadest minuti jooksul rääkima. See ülesanne aitas pingeid maandada ja pani inimesed omavahel rohkem suhtlema. Ütlen omast kogemusest, et ärge hakake kunagi midagi ette kujutama, sest me mõtleme selle palju hullemaks ja halvemaks, kui see tegelikult on. Juba esimeseks õhtuks olin leidnud mitmeid huvitavaid inimesi, kelles leidsin endaga sarnasusi.

Nädala jooksul toimus erinevaid töötube ja loenguid. Tahan pöörata tähelepanu projekti tegevuse hindamisviisile, mis mulle väga meeldis. Meie juhendajad keskendusid mitte niivõrd sellele, kui õiged või valed on meie mõtted või ideed, vaid sellele, kui loovad me oma vanuses oleme ning milliseid lahendusi suudame probleemidele pakkuda kastist välja mõeldes. Kui igapäevaselt oleme teatud raamides, siis selle projekti jooksul võisime mõelda võimatutele asjadele ilma, et keegi meie mõtteid maha laidaks. Ma olin hämmingus sellest, kui palju hinnati projektis loovat mõtlemist, tegutsemist ja hindamist. See lõi palju positiivsema ja teotahtelisema keskkonna. Inimesed olid nii mõistvad ja toetavad ning tänu sellele julgesime ideid teistega avameelselt ka jagada. Olen hakanud ka ise mõtlemisele uutmoodi lähenema.

Kõige erilisem ja meelepärasem töötuba osalejate jaoks toimus meie viimasel päeval Lätis. Pidime maksimaalselt kasutama loovust ja kujutlusvõimet. Saime ülesande, kus tuli jaguneda paaridesse selliselt, et oled koos inimesega, kellega projekti jooksul kõige vähem suhtlesid. Seejärel pidime linnas jalutama ning leidma eseme, mille kohta lugu välja mõelda. Kui lõpuks kõik taas kokku saime, olime leidnud väga erinevad esemed, näiteks kivi, pudeli, poest ostetud kurgi, lehe, tšeki ja teetööde liiklusmärgi. Igaühel oli välja mõeldud omanäoline lugu. Teine ülesanne oli sarnane. Tuli moodustada paarid ning enda ja paarilise eset kasutades mõelda välja lühinäidend. Minu jaoks tuli üllatusena, et kõik tegutsesid suure innuga ning ükski näidend polnud teisega sarnane. Ja mis oli huvitav, et keegi ei tahtnud ülesandega lõpetada, vaid pidevalt küsiti lisaaega, et põhjalikumalt süveneda. Sellised ülesanded on väga lähendavad ja loomingulisust treenivad.

Minu jaoks oli see väga eriline projekt, sest see andis nii palju inspiratsiooni ja julgust oma loovuse kasutamiseks. Ja võimaldas tutvuda erinevate kultuuritaustadega noortega.