Tagasivaade meie kooli õpilase vahetusaastale Ameerikas

Täna, 1. septembril sai alguse uus haridusaasta. Aasta tagasi alustas meie kooli õpilane Kevin Koik enda vahetusaastat Ameerikas. Tänavu jätkab Kevin õpinguid Valga Gümnaasiumi 12. r, s klassis. Uue õppeaasta alguse puhul vaatame tagasi, kuidas möödus vahetusaasta.

 

Olid ühe õppeaasta vahetusaastal Ameerikas. Kus koolis vahetusaasta mööda saatsid?
Veetsin oma vahetusaasta Lõuna-Dakota keskkoolis nimega Milbank High School. Keskkooli (Ameerika mõistes 9.-12. klass) suurus oli ligi 300 õpilast.

Millise programmi raames välismaale sattusid? Milliseid ettevalmistusi see nõudis?
Programm, mille kaudu USAs käisin, kannab nimetust FLEX (Future Leaders Exchange) Kandideerimise protsess oli pikk ja aeganõudev, kuid igatpidi pingutamist väärt. Kandideerimist alustasin ligi 10 kuud enne Ameerikasse minekut ning selleks pidin ära täitma avalduse ja kirjutama mitmeid esseesid. Lisaks sellele tuli läbida poolfinaal, kus tuli täita pikk avaldus ning toimusid keeletestid ja intervjuud.

Miks otsustasid proovida?
Ma usun, et minust sai võitu reisikirg ning soov osa saada millestki erilisest ja kordumatust. Pole olnud hetkegi, mil olen kahetsenud otsust vahetusaastale minna.

Kuidas pere, lähedased ja sõbrad su otsusesse vahetusõpilaseks minna suhtusid?
Pere ja lähedased toetasid osalemist igatepidi, sest ilmselgelt oli tegemist harukordse võimalusega, mida käest lasta ei oleks tohtinud. Sõpradele ei rääkinud ma oma kandideerimisest esialgu midagi. Hiljem, kui sain teada, et osutusin valituks, tulin uudisega lagedale. Siis oli emotsioone ja arvamusi mitmeid – oli nii nuttu kui naeru.

Kirjelda enda kooliaega Ameerikas.
Ameerika koolide korraldus ja kogu ülesehitus on võrreldes Eestiga väga erinev. USA on kohutavalt suur ning seetõttu on ka koolisüsteemid haldusjaotuseti väga erinevad – kehtivad erinevad nõuded ja eeskirjad. Enamustes osariikides – kaasa arvatud Lõuna-Dakotas – on õppeaasta pikkus 180 päeva. Koolipäev algas iga päev 8.15 hommikuste teadetega ning ustavusvandega lipule. Tundide pikkus oli 47 minutit ning kauaoodatud lõunapaus jõudis kätte alles kella 13 paiku. Koolilõuna maksumus oli 3 dollarit ning pakutavate burgerite, tortiljade ja võileibadega mul sooje suhteid polnud. Kool lõppes iga päev kell 15.15 ning peale seda toimusid alati trennid, millest võttis osa väga suur hulk kooli õpilasi.

Räägi enda vahetusperest.
Vahetusperesse kuulusid finantsnõustajast pereisa, blogijast ja nõustajast pereema ning 4 täiskasvanud poega, kes kõik elasid kodust eemal. Sain kõigiga väga hästi läbi ning nad oli mulle nagu pere eest. Vahetuspere oli väga aktiivse eluviisiga, tänu millele jõudsime palju reisida ning avastada. Vahetusaasta lõpuks olin käinud seitsmes osariigis.

Kas tekkis ka koduigatsust?
Mu vahetuspere oli aktiivse eluviisiga, olin pidevalt tegevuses, mistõttu suuremat koduigatsust mul ei tekkinud. Hoidsin kodustega iganädalaselt ühendust, mis vältis võimalust igatsusel tekkida.

Mida jääd enda vahetusaastast kõige rohkem igatsema?
Kõige rohkem jään arvatavasti igatsema oma lähedasi sõpru ookeani taga. Raske uskuda, kuid kümne kuuga võivad tekkida vägagi tugevad sidemed ning see on põhjus, miks sooviksin Ameerikat külastada niipea kui võimalik. Jään igatsema seda ameerikalikku optimismi ja spontaansust, mis jäi ka mulle mingil määral külge.

Mille võrra oled sealse ajaga muutunud?
Vahetusaasta on paljuski väljakutsuv kogemus ning sundis mind tihti mugavustsoonist väljuma – seeläbi õppisin palju enda kohta. Loomulikult tunnen ka, et paljuski paranes minu maailmapilt ja võime hinnata asju, mis mul on. Väga oluliseks pean ka kõiki suhteid, mille ma aasta jooksul lõin. Sain tuttavaks inimestega ligi 30 erinevast riigist, ning ma usun, et need sidemed võivad tulevikus kasulikuks osutuda.

Nimeta midagi, mis on Eestis sinu arvates paremini organiseeritud.
Olen uhke, et Eestil on tugev ja läbimõeldud koolisüsteem, mis annab võimaluse saada haridust sedavõrd kõrgel tasemel.

Mis plaanid on sul Valga Gümnaasiumis?
Tänu Valga Gümnaasiumi vastutulelikkusele ja koostöövalmidusele saan jätkata õpinguid 12. klassis. Soovin veeta oma viimase aasta meeldejäävalt ning lõpetada gümnaasiumiastme väga heade tulemustega. Plaanid pärast gümnaasiumit on veel suuresti lahtised. Saab näha, mis tulevik toob.

 

Kevin pidas Ameerikas olles ka blogi, kus on võimalik kõigest täpsemalt lugeda. Kevini blogi on leitav siit: Kevin USAs. Kellel on aga lisaküsimusi, võib pöörduda otse Kevini poole.